od poniedziałku do piątku w godz. 07:30 – 16:00

W trosce o dzikość. Warsztaty edukacyjne

Plansza: W trosce o dzikość. Warsztaty pomocy dzikim zwierzętom

W trosce o dzikość. Warsztaty edukacyjne

Jak mądrze pomagać dzikim zwierzętom? – to tytuł warsztatów edukacyjnych. Organizujemy je wspólnie z ekspertami Pomorskiego Ośrodka Rehabilitacji Dzikich Zwierząt OSTOJA oraz pracownikami Olivia Business Centre.

Ostoja działa od 10 lat. Przez ten czas pracownicy pomogli 13 000 chorym, rannym i osieroconym dzikim zwierzętom. Zwierzęta, które trafiają do ośrodka potrzebują fachowej opieki i pomocy. I w tej placówce, w Pomieczynie, właśnie je znajdują.  Trzeba wiedzieć jak pomagać – tłumaczą specjaliści z Ostoi. Pomagać trzeba bowiem z głową, a to wymaga specjalistycznej wiedzy, długoletniego doświadczenia i miłości do zwierząt. Ważne jest, aby zwierzęta mogły wrócić do natury, do swojego naturalnego środowiska. Na wolności muszą zdobyć pokarm, uciekać przed drapieżnikiem, znaleźć schronienie. Dlatego Ostoję opuszczają całe i zdrowe, tylko tak bowiem sobie poradzą.

 

Pomorski Ośrodek Rehabilitacji Dzikich Zwierząt OSTOJA Pomorski Ośrodek Rehabilitacji Dzikich Zwierząt OSTOJA

 

Dzikie zwierzęta muszą być niezależne od człowieka. Natura jest bezwzględna. Najmniejsza słabość, najmniejszy błąd może kosztować takiego zwierzaka życie. Dlatego tak duży nacisk kładziemy na to, aby zwierzęta były niezależne i potrafiły samodzielnie zdobyć pokarm. Aby zachowały lęk przed człowiekiem. Jeżeli dajemy pożywienie zwierzakowi, zwłaszcza młodemu osobnikowi, to on może sobie utrwalić taki schemat i zacząć kojarzyć człowieka z pokarmem. Staramy się tego unikać, przygotować zwierzęta do powrotu do natury, czyli tam, gdzie one należą – wyjaśnia Aleksandra Mach – kierownik Pomorskiego Ośrodka Rehabilitacji Dzikich Zwierząt OSTOJA.

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku od lat finansowo wspiera działalność Ostoi. Dla obu instytucji bardzo ważna jest też edukacja ekologiczna.

Poprzez warsztaty chcemy kształtować właściwe postawy. Wiele osób bowiem nie wie, jak postępować z dzikimi zwierzętami. Postanowiliśmy zatem działać i tak narodził się pomysł na spotkanie. Wezmą w nim udział uczniowie, a także dorośli mieszkańcy naszego regionu. Zależy nam, aby edukować, wyjaśniać i tłumaczyć istotne zagadnienia. Mamy pomysły na kolejne takie wydarzenia. Będziemy o nich informować. Warto zaglądać na naszą stronę internetową oraz odwiedzać nasze media społecznościowe – informuje Przemysław Kurkowski – kierownik Działu Promocji i Ochrony Przyrody.   

Pracowników Ostoi wspiera wiele instytucji oraz osób prywatnych. Finansowo, ale nie tylko. Spora liczba osób decyduje się też na wolontariat w tym ośrodku. Pomagają też pracownicy WFOŚiGW w Gdańsku. Zbierają plastikowe nakrętki po napojach oraz szare gazety. Eksperci z Ostoi nakrętki sprzedają, a uzyskane pieniądze przeznaczają na pomoc i rehabilitację zwierząt. Gazetami są wyściełane klatki dla drobnych zwierząt.

 

Pomorski Ośrodek Rehabilitacji Dzikich Zwierząt OSTOJA Pomorski Ośrodek Rehabilitacji Dzikich Zwierząt OSTOJA

Previous ZAPYTANIE OFERTOWE NR O.231.POIŚ.002.2022
logo-male2
ul. Rybaki Górne 8,
80-861 Gdańsk
NIP: 583-20-94-563
REGON: 220934198
Godziny otwarcia
od pon do pt w godz. 07:30 – 16:00

Nasza oferta

Zapisz się na newsletter!

[FM_form id="1"]
Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku © 2022.